NODERĪGA INFORMĀCIJA
Izvēloties pieminekli, nav svarīgi, vai tas ir kalts, vai pulēts, svarīgi ir pievērst uzmanību pieminekļa biezumam. Ja piemineklis ir lielāks, nekā 0.5 m2, mūsu klimatiskajos apstākļos nav ieteicams izvēlēties plānāku materiālu par 8 cm. Šobrīd, ekonomiskās krīzes apstākļos, cilvēki vēlas ieekonomēt, bet daži tirgotāji, izmantojot cilvēku nezināšanu, piedāvā Lietuvā un Ķīnā ražotus pieminekļus 6 un 7 cm biezumā. Rezultātā, pec dažiem gadiem var rasties problēma pieminekļa stiprināšanas vietā, jo izurbjot caurumu pieminekļa apakšā, lai to piestiprinātu pie pamatnes, granīta sieniņas biezums labākajā gadījumā būs tikai 2 cm, kas nav pietiekami, lai noturētu lielāku svaru – temperatūras svārstību ietekmē atslābst granīta kristāliskā režģa struktūra un piemineklis var nokrist, izlaužot visā garumā atslābināto plāno vietu. Ne velti ziemeļu tautu tradīcijās, piemēram Igaunijā vai Zviedrijā, kapu pieminekļus izgatavo tikai no 10 un 12 cm biezām granīta plāksnēm. Arī Kanādā ir tāda prakse.
Ja vēlas piemineklī atainot aizgājēja portretu, tad, izvēloties pieminekli, vajadzētu priekšroku dot melnajam granītam, jeb gabbro. Ja nevēlas, lai piemineklis būtu tik sērīgs, var kombinēt krāsainu granītu ar melnu, bet portretu atainot uz melnā granīta detaļas. Melnajam KARĒLIJAS un UKRAINAS granītam ir skaists, gaišs nokalums, portrets izdodas izteiksmīgs un kontrastains. ZVIEDRIJAS melnjam granītam, kaut tas ir pats melnākais no melnajiem granītiem, nav gaišs, kontrastains nokalums, portrets sanāk pelēcīgs, mazāk izteiksmīgs. Vēl, lai pienācīgi atainotu portretu un estētiski noformētu pieminekli, nevajadzētu izvēlēties pārāk mazu pieminekli. Visoptimālākais pieminekļa izmērs tad būtu 60*80 cm vai 70*90 cm. Protams, var izvēlēties arī lielāku pieminekli.
Sākt noformēt kapavietu – nav viegls uzdevums, īpaši, ja pirmo reizi saskaraties ar šo jautājumu. Vispirms, nevajag sasteigt šo procesu, bet pārdomāt – ko īsti Jūs vēlaties izveidot par piemiņu no mīļā aizgājēja. Arī tad, ja finansiālie līdzekļi ir ierobežoti, vajadzētu katru soli spert apdomīgi, nevis paļauties pirmajām emocijām, uzlikt „pagaidām” „kaut ko lētāku” u.t.t., pārsvarā lētākais variants ir arī nakvalitatīvākais variants un cilvēkiem bieži nākas to mainīt, labot, pārmaksājot par to vairāk, nekā būtu sākotnēji pārdomāti ieguldījuši, izstrādājot vienotu koncepciju, apspriežot ar tuviniekiem un pieminekļa izgatavotājiem, realizējuši savu mērķi pilnībā. Noformējot kapavietu, jāpatur prātā, ka Jūs neveidojat kapavietu katru gadu, tas ir vienīgais, vienreizējais un mūžīgais ieguldījums par godu tam, kas aizgājis, Jūs veidojat piemiņu arī nākamajām paaudzēm un Jūsu bērni un mazbērni asociēs šo aizgājēju ar to, kā būs noformēta kapavieta.